O našom cesnaku

veľkosť hlávky

Priemerne 6-12cm

Váha jednej hlávky:

300 – 600g

skladovateľnosť:

6 – 24 mesiacov

ozimný paličiak:

Výsadba: október – november – december

Výsadba

Cesnak sloní sa vysádza od októbra. V chladnejších oblastiach v októbri, v južných, teplejších oblastiach v decembri. Žiadne čakanie na ochladenie. Vysadiť do riadku na vzdialenosť 20-30 cm. Je vhodná správná zemina, zjednodušíte si to tak, že struk cesnaku obsypete záhradným substrátom. Do hĺbky – nie veľa, 8-10cm a nemusíte ani prikrývať na zimu – vydrží holomráz až -23 st. C. Vyberajte struky veľké. Prípadné odtlačenie strukovo-hnedý fľak alebo poškodená šupka- nie je na závadu a nemá vplyv na kvalitu sadby.

Veľmi dôležitým faktorom je, že tento sloni cesnak bol vypestovaný v našom klimatickom podnebí a prispôsobené našim klimatickým podmienkam. Vyžaduje proces zvaný internalizácia-obdobie vystavenia účinkom nízkych teplôt, aby sa vytvorila veľká hlavička so strúčikmi, takzvaná diferenciácia. Preferuje dlhú chladnú vegetačnú sezónu, aby dosiahol svoj potenciál veľkosti a chuti. Vyžaduje 4-8 týždňov pre kvalitné zakorenenie pred príchodom mrazov.

Veľmi teplá jeseň, prípadne skoršie vysadenie slonieho cesnaku mohlo spôsobiť, že cesnak po kvalitnom zakorenení vyrástol na jeseň nad pôdu. Čo s tým? C. Odporúčam mierne prihrnúť, tak aby sa nepoškodili korienky. Cesnak sloní nemusíte na zimu prikrývať. Dôležité je, aby vysadené struky nevyčnievali nad povrch pôdy.

Pestovanie, sušenie a skladovanie

Pestovanie

Cesnak sloní je nenáročný na pestovanie. Odporúčam 3x okopávku, udržiavať porast bez burín. Dostatok vlahy a živín v ľahkej priepustnej pôde. Vytvára kvetenstvo, ktoré treba čo najskôr odstrániť – máj, jún. Tým dosiahnete vysokú úrodu. Dozrieva v júli.

Sušenie a skladovanie

Cesnak sloní po zbere necháme vysušiť 3-5 týždňov vo vetranej miestnosti bez priameho slnka. Uskladnite v chladnej, dobre vetranej miestnosti.

Využitie

Cesnak sloní je vynikajúci na grilovanie, ako príloha k jedlám. Používa sa v zeleninových šalátoch. Príloha do polievok, cestovín. Všade tam ako bežný cesnak. Najvyhlásenejšie svetové reštaurácie používajú cesnak sloní vo svojom jedálničku ako skutočnú delikatesu.

Zdravotné účinky

Cesnak sloní obsahuje iba 45 kalórií a 11 sacharidov na 100 gramov. Celodennú dávku vitamínu K a polovicu dennej dávky vitamínov C, B9,. Uvoľňuje toxíny z tela a zároveň chráni pečeň pred poškodením.

Sloní cesnak je skvelý na vyčistenie a udržiavanie zdravých pľúc a žalúdka. Lieči kvasinkové ochorenia, infekcie pľúc. Cesnak sloní obsahuje zlúčeniny, ktoré pomáhajú predchádzať rakovine a znižujú pravdepodobnosť ochorenia srdca a mŕtvice tým, že znižujú krvný tlak a zabraňujú tvorbe krvných zrazenín.

Sloní cesnak obsahuje ALLICIN, ktorý je zodpovedný nielen za vôňu cesnaku, ale aj za mnohé zdravotné prínosy. Vedecká štúdia preukázala, že má antibakteriálne vlastnosti.

ŠTÚDIA O CESNAKU SLONÍM

Sloní cesnak obsahuje ALLICIN, ktorý je zodpovedný nielen za vôňu cesnaku, ale aj za mnohé zdravotné prínosy. Vedecká štúdia preukázala, že má antibakteriálne vlastnosti.

Odporúčam sloní cesnak pestovať v každej záhradke. Najnovšie vedecké výskumy PubMed Centrál potvrdili, že Sloní cesnak má antibakteriálnu aktivitu proti bežným baktériám v ľudskom organizme. Skúmanie potvrdilo protirakovinové účinky Slonieho cesnaku. Nie každý cesnak, ale sloní cesnak má účinok na bunky osteosarkómu U20S, vytvárajúce metastázy v ľudskom tele.

ŠTÚDIA

Cesnak sloní  | Jozef Červeňan I © Copyright 2024 I www.patrikorsak.cz